NuoriLääkäriPäivät 2019

 

25.-26.10.2019
Helsinki Marina Congress Center

 

Aikataulu 2019

Perjantai 25.10.2019
8:30-9:15 Ilmoittautuminen Grand Marina Congress Centerin aulassa sekä aamupala 
   
9:15-10:30

Avajaiset

Europaea -sali

Yhteistyökumppaneiden puheenvuorot
Palkitaan Vuoden nuori kliininen tutkija ja Vuoden lääkärikouluttaja

   
10:30-11:00 Tauko ja näyttely
   
11:00-12:30

2A: Verta virtsassa, kuinkas sitten edetään? (osallistujamäärä 175)

Europaea -sali
Timo Nykopp

Duodecim Oppiportti -streamattava luento

- Mitkä tekijät aiheuttavat verivirtsaisuutta?
- Kuinka tutkin ja hoidan makroskooppisen, entä mikroskooppisen hematurian?

2B: Kuumeileva lapsi, onko syytä huolestua? (osallistujamäärä 175)

Fennia 2 -sali
Eeva Salo
Sirke Rossi 

Duodecim Oppiportti -streamattava luento

- Mistä tunnistan vaikeammin sairaan lapsen räkäpolin jonosta?
- Mitä tutkimuksia tarvitsen ja missä tilanteessa?

   
11:20-12:50 

2C: Valittavanasi yksi kahdesta pienryhmästä 2C1 tai 2C2

2C1: Lääkäri, näyttelijä, kuuntelija - lääkärin monta roolia (osallistujamäärä 30)

Nautica -sali
Kari Hevossaari

2C2: Verenvuodot ja paiseet - KNK-tempputyöpaja (osallistujamäärä 30)

Kokoustilat 1-4
Enni Sanmark
Tuomas Klockars
Karin Blomgren

2D: Sote on kuollut - Kauan eläköön Sote! (Soten järjestämisen debatti) (osallistujamäärä 140)

Fennia 1 -sali
Petja Orre
Mia Laiho
Markku Näreneva
Johanna Tuukkanen

- Miten Sote tulisi toteuttaa kunnan näkökulmasta? Entä voiko Soten ulkoistaa?

   
12:30-14:10 Lounas ja näyttely
   
13:50-15:20

3A: Huimaus - kumpi kaatuu ensin potilas vai lääkäri? (osallistujamäärä 175)

Europaea -sali
Lauri Jouhi
Jyri Virta

Duodecim Oppiportti -streamattava luento

- Huimausta monelta kantilta; miten korvalääkärin ja neurologin lähestyminen huimaukseen eroaa ja miksi?

3B: Kuinka hoidan masennuspotilasta terveysasemalla? (osallistujamäärä 175)

Fennia 2 -sali
Tarja Melartin

Duodecim Oppiportti -streamattava luento

- Moniammatillisesti masennusta vastaan
- Työkalut masennuksen vaikeusasteen tunnistamisessa
- Sähköiset järjestelmät hoidon tukena

   
14:10-15:40

3C: Valittavanasi yksi kahdesta pienryhmästä 3C1 tai 3C2

3C1: Nivelpistotyöpaja (osallistujamäärä 30)

Nordia -sali
Joonas Rautavaara

3C2: Olen lääkäri ja voin vilkaista - Gynekologinen status ja toimenpiteet (osallistujamäärä 20)

Nautica -sali
Otto Forsbom
Saara Bryk

3D: Vatsan UÄ - hands-on! (osallistujamäärä 20)

Baltica -sali
Pauli Vähämurto
Juho Pylvänen

Huom! Tämä pienryhmä jatkuu myöhemmin iltapäivällä

3E: Päätöksenteon taito (osallistujamäärä 130)

Fennia 1 -sali
Iivo Hetemäki

-Systemaattiset lähestymistavat diagnoositarkkuutta parantamassa
-Ulkoiset päätöksentekoon vaikuttavat tekijät
-Organisatorinen päätöksenteko, kuinka seurataan vaikuttavuutta?

   
15:20-16:30 Kahvitauko, näyttely ja huoneavainten jako Marina Congress Centerin aulassa majoituskorttia vastaan
   
16:20-17:40

4A: Sokerit kuriin ja suonet säästöön! - Diabeteksen lääkehoito (osallistujamäärä 175)

Europaea -sali
Jyrki Mustonen

Duodecim Oppiportti -streamattava luento

- Lääkehoidon uusimmat tuulet
- Päivystäjän muistilista; mitä pitikään tauottaa ja miten annan osasto-ohjeet sokereista

4B: Terveyshuuhaan ABC (osallistujamäärä 175)

Fennia 2 -sali
Mia Muhonen
Tatu Han

Duodecim Oppiportti -streamattava luento

- Mikä saa uskomaan huuhaaseen?
- Kuinka kohdata vaihtoehtoishoitoihin uskova?
- Terveysvillitykset ja niihin varautuminen

   
 16:30-17:50 

4C: Valittavanasi yksi kahdesta pienryhmästä 4C1 tai 4C2

4C1: Nivelpistotyöpaja (osallistujamäärä 30)

Nordia -sali
Joonas Rautavaara

4C2: Olen lääkäri ja voin vilkaista - Gynekologinen status ja toimenpiteet (osallistujamäärä 20)

Nautica -sali
Otto Forsbom
Saara Bryk

3D: Vatsan UÄ - hands-on! pienryhmä jatkuu (osallistujamäärä 20)

Baltica -sali
Pauli Vähämurto
Juho Pylvänen

4E: Pöhinää potilaan puolesta - Startup pitch (osallistujamäärä 130)

Fennia 1 -sali
Mikko Lehtovirta

- Mikä on vuoden kuumin keksintö?
Heart2Save
Beat2Phone
Olfactomics
Buddy Healthcare 

   
19:30-01:00 lltajuhla Vanhalla (järjestäjinä Mehiläinen ja Nuorten Lääkärien Yhdistys)

 

Lauantai 26.10.2019
Voit valita joko kaksi lyhyempää pienryhmää 5A-H ja 6A-H tai yhden koko päivän kestävän pienryhmän 7A-C.
8:45 - 9:30 Näyttely ja kahvi
9:30-11:15

Pienryhmät 5: Pienryhmät 5D-5H ja 6D-6H ovat samansisältöisiä ja ne järjestetään kahdesti.

5A: Työkyvyn arviointi: miten se tapahtuu ja mitä siitä seuraa? (osallistujamäärä 60)

Fennia 1 -sali
Janne Leinonen
Liisamari Krüger
Jan Schugk
Ari Kaukiainen

5B: Lasten yleisimmät traumat (osallistujamäärä 100)

Europaea -sali
Johanna Syvänen

Duodecim Oppiportti -streamattava luento

5C: COPD ja epäselvän keuhkomuutoksen selvittely (osallistujamäärä 100)

Fennia 2 -sali
Anne Laatikainen

Duodecim Oppiportti -streamattava luento

5D: Mokat, open mic! (osallistujamäärä 30)

Admiral -sali
Nico Vehmas
Lassi Övermark

5E: Työpaja: Ompelutekniikat ja haavat (osallistujamäärä 30)

Commodare -sali
Virve Koljonen
Lea Pulliainen

5F: Ihotautien kuvaseminaari (osallistujamäärä 80)

Nordia -sali
Kari Saarinen

5G: Pään TT:n tulkinta (osallistujamäärä 30)

Nautica-sali
Teemu Luoto
Sami Curtze

5H: Vatsan UÄ - hands-on! (osallistujamäärä 20)

Baltica -sali
Pauli Vähämurto
Juho Pylvänen

11:15-12:30  Lounas ja näyttely
12:30-14:15

Pienryhmät 6: Pienryhmät 5D-5H ja 6D-6H ovat samansisältöisiä ja ne järjestetään kahdesti.

6A: Tutkijan elämä - Uhka vai mahdollisuus? (osallistujamäärä 60)

Fennia 1 -sali
Emily Pan
Anna Aatsinki
Mikko Keränen

6B: Päivystysgynekologiaa yleislääkäreille (osallistujamäärä 100)

Europaea -sali
Sanna Koivunen

Duodecim Oppiportti -streamattava luento

6C: Sekavuutta kerrakseen - kuinka erotan sekavuustilan psykiatrisista ongelmista? (osallistujamäärä 100)

Fennia 2 -sali
Jani Mononen
Tuitu Mikkonen

Duodecim Oppiportti -streamattava luento

6D: Mokat, open mic! (osallistujamäärä 30)

Admiral -sali
Nico Vehmas
Lassi Övermark

6E: Työpaja: Ompelutekniikat ja haavat (osallistujamäärä 30)

Commodare -sali
Virve Koljonen
Lea Pulliainen

6F: Ihotautien kuvaseminaari (osallistujamäärä 80)

Nordia -sali
Kari Saarinen

6G: Pään TT:n tulkinta (osallistujamäärä 30)

Nautica-sali
Teemu Luoto
Sami Curtze

6H: Vatsan UÄ - hands-on! (osallistujamäärä 20)

Baltica -sali
Pauli Vähämurto
Juho Pylvänen

9:30-14:15

Koko päivän seminaarit: Nämä pienryhmät kestävät koko päivän. Lounas ja näyttely 11:45-13:00.

7A: Kriittisesti sairas potilas -simulaatio (Meilahti) (osallistujamäärä 20)

Meilahden tornisairaala, akateeminen simulaatiokeskus P-kerroksessa (Haartmaninkatu 4)
Tuomo Väisänen
Taru Kantola

Koulutus alkaa klo 9:30, mutta paikalla olisi hyvä olla jo klo 9:15.

7B: Potilasvahinkojen lyhyt, mutta sitäkin hyödyllisempi oppimäärä (osallistujamäärä 40)
Tämä koulutus kestää klo 11:15 asti.

Eliel -sali
Maiju Welling
Eero Hirvensalo
Saija Mäenpää
Vesa Kataja
Eero Pekkonen

7C: Murtumaseminaari (osallistujamäärä 40)

Marine Room
Milja Holstila
Mikko Miettinen
Masi Mustaniemi

NLY pidättää oikeudet muutoksiin ohjelmassa.