Aikataulu 2018

Lisätietoa luennoista ja pienryhmistä täällä.

Voit tarkastella aikataulua tulostettavana PDF-versiona tästä 

Torstaina 25.10.2018

Terveydenhuollon tulevaisuus ja startupit -teemainen iltatapahtuma 100 nopeimmalle ilmoittautuneelle Kino-K13:ssa.
 

Perjantai 26.10.2018

8.30-9.15     Ilmoittautuminen ja aamupala

9.15-10.30   Avajaiset

Avajaispuheenvuoro Frank Martela
Yhteistyökumppaneiden puheenvuorot
Palkitaan Vuoden nuori kliininen tutkija ja Vuoden lääkärikouluttaja

Tauko ja näyttely

11.15-12.45 2A: Aivovammat - diagnoosista kuntoutukseen
11.15-12.45 2B: Hoida ylähengitystieinfektiot oikein!
11.30-13.00 2C: Lääketieteen tulevaisuus - Täällä jo tänään?

11.30-13.00 2D: Lääkäri ja hyvinvointi

Lounas ja näyttely 


14.00-15.30 3A: Endoskopiat - kenelle ja milloin?
14.00-15.30 3B: Päihdepsykiatrinen arviointi terveysasemalla
14.15-15.45 3C: Terveyshyödyn mittaaminen - Kuinka hoitotoimenpiteen priorisoidaan?
14.15-15.45 3D: Nivelpistot
14.15-18.15 3E: Voit valita yhden kahdesta pienryhmästä: I Murtumaseminaari II Fast-UÄ: Hands on!

Kahvitauko ja näyttely

16.30-18.00 4A: Nivelkipuinen potilas vastaanotolla
16.30-18.00 4B: Vanhus päivystyksessä
16.45-18.15 4C: Nuori Lääkäri kehittäjänä
16.45-18.15 4D: Nivelpistot
14.15-18.15 3E: Pienryhmät I ja II jatkuvat

20.00- Iltajuhla (järjestäjinä Mehiläinen ja Nuorten Lääkärien Yhdistys)

UUTTA! Myös perjantaina pienryhmäkoulutuksia. Voit valita joko samansisältöisinä kahdesti järjestettävän Nivelpistot -pienryhmän 3D tai 4D tai yhden koko iltapäivän kestävän pienryhmän 3E1 tai 3E2. 

Lauantai 27.10.2018

Voit valita joko kaksi lyhyempää pienryhmää 5A-G ja 6A-G tai yhden koko päivän kestävän pienryhmän 7A-F.

9.30-11.00 Pienryhmät 5. Pienryhmät 5 ja 6 ovat samansisältöisiä ja ne järjestetään kahdesti.
5A: Ihotautien kuvaseminaari
5B: EKG:n tulkinta
5C: Massiivinen verenvuoto
5D: Ammatinharjoittajaksi, lääkäriosakkuus yhtiöön vai oma yritys?
5E: Gynekologisten vuotohäiriöiden diagnostiiksta ja hoidosta
5F: ADHD:n diagnostiikka ja hoito aikuispotilailla
5G: Mokat - open mic
5H: Nivelpistot
5I: Vatsan TT:n tulkinnan perusteet

11.00-12:30 Lounas ja näyttely

12.30-14.00 Pienryhmät 6. Pienryhmät 5 ja 6 ovat samansisältöisiä ja ne järjestetään kahdesti.

9.30-14.00 Koko päivän seminaarit 7. Nämä pienryhmät kestävät koko päivän. Lounas ja näyttely 11.30-13.00.
7A: Fast UÄ: Hands on!
7B: Murtumaseminaari
7C: Potilassimulaatio: hätätilanne
7D: Tutkimuskysymyksestä tutkimussuunnitelmaksi PICO-metodilla

 

NLY pidättää oikeudet muutoksiin ohjelmassa.